Widoczne objawy niedoczynności tarczycy rozwijają się powoli przez pewien czas i często są błędnie uznawane za element procesu starzenia się.
W wyniku niedoczynności tarczycy u psów można zaobserwować:
W celu potwierdzenia niedoczynności tarczycy, lekarz weterynarii będzie musiał pobrać próbkę krwi w celu oznaczeniu hormonu tarczycy (T4) i hormonu tyreotropowego (TSH).
Lewotyroksyna jest syntetycznym zamiennikiem brakujących hormonów tarczycy, który stosowany jest u psów z niedoczynnością tarczycy.
Lewotyroksynę należy podawać na czczo. Ważne jest przestrzeganie tego samego schematu podawania leku każdego dnia.
W przypadku zapomnienia o podaniu tabletki lub braku pewności czy pies zjadł tabletkę (np. podaną z jedzeniem), nie należy wprowadzać żadnych zmian w procedurze. Wystarczy podać kolejną tabletkę zgodnie z planem i nie stosować podwójnej dawki. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących dawkowania, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.
Niedoczynności tarczycy nie da się wyleczyć. W celu utrzymania prawidłowego poziomu T4 i T3 we krwi , pies będzie musiał otrzymywać lewotyroksynę każdego dnia przez resztę swojego życia.
Lewotyroksyna pozwala kontrolować niedoczynność tarczycy i widoczne objawy, ale nie prowadzi do wyleczenia choroby.
W krótkim czasie po rozpoczęciu leczenia będzie można zauważyć wyraźną poprawę, pies ożywi się i będzie bardziej uważny, a inne objawy ulegną poprawie w ciągu nadchodzących miesięcy.
Ważne jest umówienie się na regularne wizyty kontrolne z lekarzem weterynarii, po to by sprawdzać czy stężenie hormonów tarczycy u psa pozostaje stabilne.
W celu dokładnego i łatwego podzielenia tabletki, należy położyć ją linią podziału do góry i przycisnąć kciukiem.
By podzielić tabletkę na dwie części, należy ją położyć linią podziału do góry i przytrzymać jedną stronę tabletki. Nacisnąć drugą stronę od góry w kierunku dolnym.
Tabletkę po podzieleniu należy zużyć w ciągu 4 dni.