Niedoczynność tarczycy jest powszechnie występującą chorobą endokrynologiczną, którą często diagnozuje się u psów w średnim lub starszym wieku i jest skutkiem obniżenia stężenia hormonów produkowanych przez tarczycę. Zmniejszenie funkcji tarczycy ma negatywny wpływ na metabolizm organizmu.
Gruczoł tarczowy znajduje się w dolnym obszarze szyi. Jest podzielony na dwie części, określane jako płaty, które położone są po dwóch stronach tchawicy. To właśnie w tym gruczole produkowane są hormony tarczycy, które odgrywają ważną rolę w metabolizmie, zwłaszcza tyroksyna (T4) i w mniejszym stopniu trójjodotyronina (T3).
Hormony tarczycy wpływają na funkcję prawie wszystkich narządów w organizmie psa. Są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju, a także odgrywają rolę w regulacji metabolizmu psa. W związku z tym, objawy niedoczynności tarczycy są bardzo zróżnicowane.
Psy z niedoczynnością tarczycy stają się apatyczne, słabe, częściej lub dłużej śpią, mają skłonność do odczuwania dreszczy lub zwiększania masy ciała mimo braku zmian w diecie.
Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy (która bezpośrednio wpływa na tarczycę) jest choroba układu immunologicznego powodująca nadmierną reakcję immunologiczną w organizmie.
W wyniku skierowania przeciwciał przeciwko własnym tkankom organizmu w tarczycy rozwija się zapalenie, co prowadzi do obniżenia stężenia hormonów produkowanych przez ten gruczoł. To stadium określane jest jako autoimmunologiczne limfocytarne zapalenie tarczycy.
Inne przyczyny niedoczynności tarczycy, takie jak guzy tarczycy, promieniowanie i wrodzone choroby tarczycy, są bardzo rzadkie.
W sporadycznych przypadkach guz przysadki może wywołać niedoczynność tarczycy, co określa się jako wtórną niedoczynność tarczycy.